Z dejín meteorológie a klimatológie
Najstaršie dochované informácie o počasí na území Slovenska pochádzajú z 11. storočia
Vlani sa objavila na českom knižnom trhu publikácia pod názvom Dějiny meteorologie v českých zemích a na Slovensku, ktorú vydala v Prahe Univerzita Karlova. Veľmi obsiahly a bohatý materiál spracovali dvaja autori – Karel Krška, meteorológ, vedec, pedagóg a popularizátor a Ferdinand Šamaj, vedecký pracovník a bývalý riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu v rokoch 1969-1991. Kniha je členená do niekoľkých samostatných kapitol, ktoré precízne a chronologicky mapujú jednotlivé obory meteorológie a periódy jej vývoja. Čitateľov môžu zvlášť zaujať kapitoly, ktoré sú venované meteorológii na území Slovenska.
Za prvým záznamom o počasí na území Slovenska sa musíme vybrať až na začiatok prvého tisícročia nášho letopočtu. Zachovaný zápis, ktorý súvisí s pobytom XV. rímskej légie, sa píše: „V bojoch Marca Aurélia s Markomanmi prišli jeho jednotky na Pohronie do búrky. Horúčavou zoslabnutých vojakov zasiahol osviežujúci dážď.“
V dávnejšej minulosti boli hlavným zdrojom správ o počasí (tuhé alebo mierne zimy, horúce a vlhké letá, povodne a suchá, víchrice, búrky) predovšetkým kroniky, denníky, matriky, cestopisy a korešpondencie, ktoré boli vedené v kláštoroch a rozličných šľachtických sídlach. Najstaršie dochované informácie o počasí na území Slovenska pochádzajú z 11. storočia. Záznamy vtedy neboli ešte vykonávané pomocou meteorologických prístrojov, ale viac si všímali rôzne zaujímavé a nezvyčajné meteorologické javy, ako aj škody spôsobené extrémnymi prejavmi počasia. Tieto archívne materiály majú tiež veľkú kultúrno-historickú a dokumentačnú hodnotu. Napríklad v kronike Gašpara Heltaia sa píše: „V zime 1383/84, keď kráľ Matej viedol ťaženie z Bratislavy do Viedne boli mimoriadne silné mrazy, mnoho vojakov pomrzlo, keď vojsko postupovalo po silnom ľade, ktorý pokryl Dunaj“.
Od 16. storočia sa záznamy s meteorologickou tematikou začínajú objavovať v dokumentoch, ktoré pochádzajú z centier kultúry a vzdelanosti, akými boli Trnava, Levoča, Košice a Bratislava. V 17. a 18. storočí ovplyvnili meteorológiu podstatným spôsobom rozvíjajúce sa vedy, ako aj politické reformy Jozefa II. a Márie Terézie. V školách a iných inštitúciách sa začínajú vykonávať pravidelné merania meteorologických prvkov - na území Slovenska to bolo na desiatich miestach. Počasie sa stáva súčasťou kalendárov, prísloví, ľudových pranostík ako aj dobovej literatúry. Napríklad v známom diele Juraja Fánlyho Piľný domajší a poľní hospodár môžeme nájsť aj takúto pranostiku: „Lahodní a teplí čas o Vánocách, je znameňí, že zima buďe dlho trvať, to jest, keď ňeňí zima tedi, keď má biť, buďe potom, keď bi ňemala biť.“
Osobitnú pozornosť si v 19. storočí bezpochyby zaslúžia i kuriózne snahy o pravidelné vydávanie predpovedí počasia. V rokoch 1845-1848 ich uverejňoval v novinách Orol Tatranski S. Ferjenčík, evanjelický farár z Jelšavy. Pri predpovedaní počasia vychádzal z polohy planét. Hoci jeho metóda nevychádzala z vedeckých metód v dnešnom chápaní, nemožno mu uprieť snahu o popularizáciu meteorológie.
Prvé profesionálne meteorologické pracoviská na území Slovenska boli v Hurbanove a Nedanovciach, pričom v Hurbanove sa pravidelné meteorologické pozorovania od roku 1871 vykonávajú až dodnes.
SME 17.1.2002 Pavel Matejovič
Podobne sa to týka druhého textu, ktorý o mimoriadne tuhej zime 1928/29 napísal prvý riaditeľ Státního meteorologického ústavu v Československu R. Schneider (časopis Vesmír 8/1929).
S. P. Chromov: Úvod do synoptického rozboru počasí. Vojenský ústav vědecký, Praha 1937. (pdf, úryvok)
R. Schneider: Letošní zima (1928/29), Vesmír 8/1929. (pdf)
Motto knihy:
"Meteorologové jsou částečně vědci a částečně básníci. Obdivujú pestrost a krásu počasí, vzrušeně prožívají jeho vrtochy a radují se ze splněných svých předpovědí."
Karel Krška, Ferdinand Šamaj