Svätopluk ako tvár Smeru

 Márius Kopcsay

 Je takmer pravidlom, že pred voľbami politické strany hľadajú známe tváre, ktoré by sa dali prepožičať do volebnej kampane. Kým v službách HZDS kedysi pôsobili Claudia Schiffer, Claudia Cardinaleová či Gérard Depardieu a strihali pásky na dokončených diaľniciach, Ficov Smer sa rozhodol pre inú tvár. Či vlastne skôr pre meno, ktoré v tomto prípade znamená oveľa viac. Smer totiž v rozhodujúcej chvíli podporil priamo knieža Svätopluk.

Je to naozaj skvelé rozhodnutie. Svätopluk nemohol proti svojmu zneužitiu protestovať, ba ani honorár nepýtal, takže by sa dal počítať medzi mecenášov strany. A pritom za svoje služby zrejme nebude žiadať žiadne štátne zákazky.

Pravda, nie je známe, či Svätopluk bol sociálny demokrat. Smer však dal svojou voľbou opäť raz najavo, že sú mu ľavicové hodnoty ukradnuté a že vysoko nad nimi stavia hodnoty nacionálne.

Či svätoplukovská tradícia môže byť dostatočnou základňou pre budovanie národného sebavedomia, to by mali posúdiť historici. Takýto zámer však bol len vedľajším produktom pompézneho odhaľovania sochy Svätopluka na mieste, s ktorým nemá nič spoločné. Hlavným produktom bola predvolebná kampaň ponížene odvysielaná Slovenskou televíziou opakovane znásilňovanou politickými ambíciami svojich majiteľov. Kampaň, ktorá svojím charakterom (horiace fakle, obrovské štátne znaky a primitívny pateticko-nacionalistický slovník) pripomína skôr rituály totalitných režimov než demokratický a férový súboj o moc.

Odhaľovanie Svätopluka v réžii Fica bolo aktom, ktorý absolútne nepatrí do Európy 21. storočia. Bol to akt minulosti. Akt, ktorý nápadne pripomína 90-te roky a ich hlavného aktéra Mečiara. Jeho národná demagógia a ohlupovanie voličov sa čoskoro prejedli a predovšetkým zmobilizovali odporcov HZDS, čo sa prejavilo aj na výsledku volieb v roku 1998.

Fico, akokoľvek moderne sa tváril na začiatku svojej politickej kariéry, skončil – na objednávku spiatočníckej voličskej základne – po uši v ére spred pätnástich rokov. Akurát odhodlanie jeho odporcov pripraviť ho o moc, to odhodlanie tu zatiaľ chýba. A do 12. júna zrejme už nestihne narásť do potrebných rozmerov.