Slovensko vyhlásilo diplomatickú vojnu EÚ

 

         Ostré vyhlásenia na adresu eurokomisára (spochybňovanie jeho legitimity), ktoré odzneli z úst I. Radičovej pri poslednej návšteve Nemecka, sa nedajú interpretovať inak, ako vyhlásenie diplomatickej vojny EÚ. Svojím obsahom nemajú ďaleko od Mečiarových, Ficových a Slotových výrokov, ktoré títo páni vyslovovali najmä na adresu Maďarska. Radičová však zašla v určitom zmysle ešte ďalej – jej výroky neboli adresované len susednej krajine, ale celej Európskej únii.

Problém (ne)pomoci Grécku sa už medzitým ocitol na vedľajšej koľaji . Pripomína to argumentáciu bývalého amerického prezidenta G. Busha, ktorý menil dôvod vojenskej invázie do Iraku podľa aktuálneho vývoja na bojisku. Ak sa nenašli zbrane hromadného ničenia, dôvodom invázie sa stal Saddám Husajn, pretože bol diktátor. Podobne je to aj v prípade Grécka. Dôvodom neposkytnutia pôžičky boli najskôr nemecké banky, potom nezodpovedné správanie krajiny a nakoniec chybné rozhodnutia gréckej vlády.

Od začiatku je pritom zrejmé, že v skutočnosti nejde o Grécko, ale o snahu oslabiť nielen európsku menu, ale aj samotnú integritu EÚ. Slovensko týmto snahám vzorne asistuje. Kto v skutočnosti ťahá za nitky, môžeme len špekulovať. No špekulovať už nemusíme nad tým, kto dnes drží slovenskú ekonomiku nad vodou a kto si zo Slovenska urobil montážnu halu. Slovensko sa dnes stalo ekonomickou kolóniou krajín, ktoré ležia ešte ďalej na východ, než naši „slovanskí bratia“, ktorí nám pred 22 rokmi poskytli „internacionálnu pomoc“. Dnes táto "pomoc" neprichádza na tankoch, ale na montážnych linkách ázijských automobiliek. 

Tento slovenský politický hazard môže spôsobiť obrovské ekonomické škody nielen Slovensku, ale celej EÚ (ďalšie oslabovanie meny). Túto dieru však budú musieť opäť zaplátať občania zvýšenými daňami, zvyšovaním cien a nezamestnanosťou. Pretože politici majú len politickú zodpovednosť, a to, čo si nakradnú, im zostane. To sa ukazuje aj v týchto dňoch, keď Slotu vystriedal Sulík.

Existuje istý druh živočícha, ktorý by obrazne vystihoval súčasný stav slovenskej politiky. K životu potrebuje len istú maličkosť - svojho hostiteľa.

  

Pavel Matejovič

 27.8.2010